Ana Sayfa

Bize Ulaşın

Torba Mahallesi, İnönü Caddesi No: 66 Torba Bodrum 48400 Muğla, Turkey

Blog

Casa dell’Arte Sanatçı Rezidansı Sanat Departmanı: Aslı Dinç, Ayşegül Karakaş, Deniz Yılmazlar, Mahmut Aydın ve Elif Kahveci Karma Sergisi

Casa dell’Arte Sanat Departmanının Art50.net ve Elgiz Müzesinin katkılarıyla gerçekleştirdiği “Artist-in-Residence” Programı bu senenin sanatçıları Aslı Dinç, Ayşegül Karakaş, Deniz Yılmazlar, Mahmut Aydın ve Elif Kahveci’nin eserlerinden oluşan bir sergi düzenleyecektir. Sergi, 17 Mayıs Pazar günü saat 19:00 ila 21:00 arasında gerçekleştirilecek resepsiyonla açılacaktır. Sergide, heykel, resim, fotoğraf ve video alanlarında eserler veren ve Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen sanatçılarımızın beş haftalık çalışmalarının ürünleri yer alacaktır. Serginin iki ana teması; “doğa ve insan formu karşısında insan yapımı suni formlar” ve “daha az karmaşık zamanlara özlem” sanatçılar tarafından önceden tasarlanmaksızın, kendiliğinden oluşmuştur. 

Aslı Dinç, çalışmaları İstanbul’da ve İtalya, Kolombiya, Meksika ve Almanya gibi çeşitli yerlerinde düzenlenen 15’i aşkın uluslararası sergide yer almış olan bir sanatçıdır. Dijital ve karışık ortamları iç içe kullanan ve disiplinler arası bir anlatım biçimini tercih eden Dinç’in referans noktaları kozmoloji, distopya ve günlük hayatın kendisidir. Bu kodlar eşliğinde çıkılan yolculuklardaki karşılaşmalar ve keşifler işlerinin ana hattını oluşturur. Marmara Üniversitesinden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamlayan sanatçının eserleri Geleceğe Yönelik Kurgusal bir Tasarımla İşgal Evlerinin Oluşturulması ve Sanat ve Mimari için İşgal çerçevesinde oluşmuştur. 

Ayşegül Karakaş İzmir, Dokuz Eylül Üniversitesinden mezun olmuştur. Sanatçı eserlerinde gerçeklik, hayal ve düş gücü kavramlarını sorgulamaktadır. Koşuyor mu yoksa yürüyor mu olduğu belli olmayan, sırtı izleyiciye dönük figürlerin birisine veya bir şeye doğru gidiyor mu, yoksa ondan uzaklaşıyor mu oldukları da anlaşılmamaktadır. 2014 senesinde Akbank Sanat tarafından verilen Akbank Çağdaş Sanatçı ödülünü kazanan sanatçının eserleri Türkiye genelinde çeşitli defalar sergilenmişlerdir. Sanatçının eserleri en son Pera Müzesinde ve Art50 tarafından TEB Etiler Özel Bankacılık ve Mamut Art Project’in katkılarıyla düzenlenmiş olan “Anlatılmayan Hikayeler” sergisinde sergilenmiştir. 

Deniz Yılmazlar lisans derecesini Yıldız Teknik Üniversitesinden, yüksek lisans derecesini ise Bilgi Üniversitesinden almış, eserleri için son derece kişisel olduğunu söylenebilecek olan bir görsel sanatçıdır. Kişisel hatıralarından ilham alan sanatçı bu hatıralarını kavramsal olarak genişleterek eserlerine yansıtmaktadır. Sanatçının eserleri en son Mamut Art Project’in “Void” Serisinde ve 2012 İstanbul Tasarım Bienali “Olaydan Önce” Serisinde yer almıştır. 

Mahmut Aydın Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümünden mezun olmuştur. 2014 senesinde Rotary Genç Sanatçı Ödülünü kazanmış ve eserleri Elgiz Müzesi Teras Sergileri Serisinde sergilenmiş bir heykeltıraştır. Sanatçı sansür, sansürün sınırları, sansürün hem sosyal hem de özel hayatımızı nasıl etkilediği, sansürün bizi nasıl zorladığı ve sansürün bize nasıl öğretildiği konularını incelemektedir. Şimdiye kadar Türkiye genelinde 9 sergiye katılan sanatçının eserleri son olarak İstanbul’da bulunan Galeri Selvin’de düzenlenen kişisel sergisinde seyirciyle buluşmuştur. 

Elif Kahveci Bilgi Üniversitesi mezunudur. Sanatçının eserleri Mamut Art Project’te sergilenmektedir. Geçmişe özlemin hemen sezildiği eserlerinde sanatçı, ailesiyle çıktıkları yaz tatillerinden ve yazlıkçılıktan kendisine kalan çocukluk anılarının izlerini sürmektedir. Çektiği fotoğraflara bakıldığında yer, tarih ve zamana dair bir iz bulmak imkânsızdır. Sanatçının fotoğrafları nerede ne zaman çekildiklerine dair pek bir ipucu vermemektedirler ve bu anlamda izleyiciye zaman ve mekandan arındırılmış izlenimini vermektedir.

Casa dell’Arte Artist-in-Residence Programı 

Bodrum’da 2011 senesinden bu yana her sene düzenlenen Casa dell’Arte Uluslararası Artist-in-Residence Programının amacı kültürel ve disiplinler arası değişim ve sanatsal üretim-sergi-yayın olanakları sunarak, özellikle Doğu Akdeniz’in görsel sanatçılarının ve küratörlerinin teşvik edilmesi gelişimlerine katkı sağlanmasıdır. 

Bodrum - Casa dell'Arte görsel sanatçıların konaklama, çalışma alanı ve diğer ihtiyaçlarını karşılamakta ve sanata desteğini en içten ve en mütevazi haliyle sürdürmektedir. 

2016 senesi için başvurular Eylül 2015’den itibaren alınmaya başlanacaktır. 

Yer: 
Casa dell’Arte Galersi
Torba Mahallesi
İnönü Caddesi No: 66 
Torba Bodrum 48400 Muğla, Turkey